2023 Current Seed Points

Female Seed Points List Male Seed Points List

CCAK Seed Points:

The formula used to calculate seed points for each race is the same formula used to calculate FIS points and USSA National Ranking List points, except that no penalty is applied. 

Race Seed Points = F-value x  [ (skier's time / winner's time) – 1 ] 

The lower the number, the better the result. The "F-value" is 1400 for mass-start races, 1200 for sprint races, and 800 for individual start races.

CCAK Seed Point scores are based upon the average from each skier's best 4 seed point results in the previous 12 months. 

CCAK Seed Points = [ Race_1_Points + Race_2_Points + Race_3_Points + Race_4_Points] / 4

Adjusted USSA Points:

We also calculate Adjusted USSA Points for those skiers who have USSA licenses. Note that the USSA Points displayed below are the actual USSA points, not the adjusted values.

Adjusted USSA Points = (USSA Points * 0.55) - 20

Final Seed Points:

Final seed points are determined by comparing the CCAK Seed Points and the Adjusted USSA Points, and taking the lower of the two values.

Ranking/seeding points are recalculated before each pair of Besh Cup races, and at the end of the season.A 20% penalty is applied for skiers who have fewer than 4 CCAK results in a 12-month period. The penalty is limited by a minimum of 4 points or maximum of 26 points. Skiers with no CCAK results in a 12-month period but with points in a prior year can use the prior years points, but with a 10% penalty per year.

U8 Girls

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Miriam FayMat Su Ski ClubU082015999.99999.99   776.00

U10 Girls

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Maeve LittellAnchorage Jr. NordicU102013500.00500.00500.00500.00500  791.00

U12 Girls

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Calista ZuberAPUNSCU122011370.25400.00400.00400.00392.56  426.17
2Niva FlagstadAWSU122012534.77656.31577.06569.26584.35  516.81
3Wren SpanglerANRU122012525.69658.15514.68548.42400.00447.65472.01  528.50
4Naomi SmithAWSU122012509.21722.13483.44584.25487.10400.00469.94  540.72
5Siri StrabelMat-SuU122012548.93809.22522.07605.99621.55  569.95
6Colette LevequeAWSU122012618.30843.69594.34640.56429.03464.02526.42  611.17

U14 Girls

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Lilli BondFXCU142009365.61461.31300.00373.34300.00291.88314.37419.89 210.94
2Reine SouleAWSU142009361.51433.64361.18308.33366.17450.09 227.55
3Miya Kam-MagruderAWSU142009300.00300.00352.55300.00313.14  309.89
4Amelia BochenekAPUNSCU142009435.97579.62533.8606.99 313.84
5Olivia Ronzio PicoANRU142009371.80477.32440.81393.51420.86  393.30
6Talia SmithAPUNSCU142010445.04581.66490.44375.08353.35408.95395.61  410.54
7Clara SensabaughANRU142010386.41512.06456.86399.11438.61  435.23
8Julia OswaldAWSU142009497.04533.90519.93452.32500.8  476.29
9Fiona SelvikAWSU142009412.63545.57541.61377.38469.3  486.29
10Kyndle LaRousseANRU142010615.64955.16574.90469.38513.42621.19543.34  578.98
11Cara SchneiderFXCU142010527.91917.85612.91658.83673.48616.31603.99  636.15
12Ellie BurnettFXCU142010650.60999.99777.18647.26780.19842.26713.81  752.00
13Evy CoyAWSU142009500.69526.69  806.60

U16 Girls

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Olivia SoderstromAWSU162007240.04200.0080.5323.84110.73200.00103.78188.00388.1883.40
2Rosie ConwayAPUNSCU162007200.00270.26107.8355.58205.65246.67142.27227.70 105.23
3Zoe RodgersAPUNSCU162007232.61321.5986.9367.38177.13229.19 106.05
4Merridy LittellAPUNSCU162007123.5772.03316.38381.13223.28244.52 114.49
5Brynn RathertAPUNSCU162007250.03259.23180.5991.34195.3249.98 117.49
6Tania BoonstraSoldotna HSU162007229.56102.76192.16250.64 117.85
7Mia StiassnyAPUNSCU162008257.26323.09165.6247.91142.37349.89153.29261.84 124.01
8Elliot Sensabaugh ANRU162008256.92294.63174.2997.71363.84241.00192.48268.84 127.86
9Ingrid BaurickFXCU162007373.40340.38188.83144.78237.28283.45213.59299.51 144.73
10Maya TirpackAPUNSCU162007281.63482.67161.21179.37284.74283.97226.55316.19 153.90
11Ellie AbrahamsonFXCU162008298.04409.69311.67115.61458.75309.68258.75326.87 159.78
12Isela AustinANRU162008256.38428.89174.39146.46251.53329.67 161.32
13Parker StephensAPUNSCU162007317.62379.73221.01215.57332.20356.08271.6334.13 163.77
14Svea ThomasAPUNSCU162007335.92371.97266.52184.88379.65404.07289.82350.01 172.51
15Talia DayAPUNSCU162007401.42378.10287.57141.98302.27359.59 177.77
16Abigail HoweAPUNSCU162007346.46426.98342.43176.05474.57466.55322.98368.92 182.91
17Adah DeckerFXCU162008171.56162.04300.56304.14234.58408.75 204.81
18Beatrix BroganAPUNSCU162007356.72560.42309.62229.60490.39493.31346.58434.67 219.07
19Ilsa RobinsonAWSU162008372.05537.84517.04501.64463.27 234.80
20Adriana RamirezColony HSU162007367.12529.37474.25491.94 250.57
21Lilian CoyAWSU162007399.53519.30485.42503.11 256.71
22Gema McGrewAWSU162007434.77567.09526.93513.72 262.55
23Ayuu RoeschUnalakleet NordicU162008441.19518.75505.97523.66 268.01
24Emma LyonsFXCU162007525.73506.21541.30550.41556.14 285.88
25Fiora GrazianoAPUNSCU162007547.60747.36549.74325.49522.02853.33486.21592.58 305.92
26Maryah CastilloAWSU162007   439.84
27Ashley CastilloAWSU162007   484.17

U18 Girls

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Sammy LegateU182005193.08195.440.0028.380.00156.0046.1179.64255.5578.80
2Marley IrelandAPUNSCU18200596.33170.23159.28193.67233.5786.52
3Zarah Laker-MorrisFXCU182005135.79183.99139.2272.15121.30117.12212.45289.7896.85
4Piper SearsAPUNSCU182006167.03229.1360.6354.7179.09214.5290.37216.21328.8898.92
5Amaeli Kam-MagruderAWSU182005153.07224.65158.3392.27268.92157.35140.26228.49 105.67
6Kiley DennisANRU182005151.22279.47192.24101.66411.29499.72181.15238.37346.32111.10
7Berit MeyersAWSU182005209.66256.82125.6728.36174.01149.45119.37241.62368.98112.89
8Greta BochenekAPUNSCU182006281.99431.77152.7674.87235.35264.08 125.24
9Madeleine ReckmeyerAWSU182006185.04162.21199.63267.44373.00127.09
10Kaleigh AmundsonANRU182005258.91335.57141.90104.03210.1295.31459.74142.42
11Lauren DorrisAWSU182005251.41340.62273.8295.87253.10147.76187.04297.16 143.44
12Maisy MorleyJuneau Nordic Ski TeamU182006243.41469.87164.68129.15395.47178.61178.96316.10489.19153.85
13Leni StolzFXCU182005196.10397.84137.59123.8494.91142.70124.76333.95517.69163.67
14Linnea GrayANRU182006310.05468.35360.07187.38331.46367.34 182.04
15Ariana CannavaSoldotna HSU182006250.87440.74371.81383.93581.18191.16
16Emily MossKenai, AKU182005416.51572.31520.41399.22 199.57
17Jillian GavalyaANRU182005331.81487.80435.81432.58 217.92
18Anita WalshANRU182005426.63295.89406.93522.13412.9453.17 229.24
19Scarlet ParrAPUNSCU182006348.74598.80283.90220.36442.93409.00315.5483.99 246.19
20Emersyn LaRousseANRU182006346.77615.13308.78223.21322.71533.40300.37489.73 249.35
21Sonja TrufferFXCU182005 499.49 254.72
22Madeline SivilsAPUNSCU182005395.25772.31609.78690.87 359.98
23Haley FinchAWSU182006317.32404.00292.72132.17286.55  367.33
24Brianna Gill AndersonAWSU182006   521.86
25Ava Moore SmythANRU182006640.71386.31539.51  654.74
26Sophia KristichANRU182005418.28815.45642.87  856.70

U20 Girls

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Katey HouserU20200448.2849.5458.69121.15155.8646.63
2Quincy DonleyHarvardU202003135.14168.15177.65126.34214.1349.49
3Marit FloraAPUNSCU20200434.170.0063.2830.5131.99127.06193.9549.88
4Abigail HaasUA FairbanksU202004141.36157.10175.23150.83242.5962.96
5Rosie Whittington-EvansAPUNSCU202004   66.94
6Meredith SchwartzAWSU202004120.37213.3760.6355.5747.4625.2547.23164.09336.3068.12
7Natalie HoodAPUNSCU202004118.28249.1421.526.6331.6464.5331.08169.99209.6973.49
8Lily PannkukAPUNSCU202004136.95144.3056.2225.4315.820.0024.37170.39220.6473.71
9Emily EricksonAPUNSCU20200464.86300.9266.30106.37158.1940.1069.41176.42281.1877.03
10Kelsey JohannesAPUNSCU20200389.6659.41126.55113.6797.32188.35 83.59
11Aila BerriganAPUNSCU202003139.89220.09205.99189.89249.7484.44
12Robyn MillerAWSU202004212.56131.71143.70427.11228.77246.15361.65115.38
13Eva WeymullerAPUNSCU202003348.02374.02248.37 116.60
14Anna HalseyAWSU202004196.17401.04176.23104.31221.46167.34161.01264.33 125.38
15Lydia BusheyU202003312.99616.01490.5358.87683.30177.38
16Kintla PennAPUNSCU202003309.70611.68274.97267.83379.03466.37307.88388.37730.53193.60
17Julia ThomasU202003   614.15

Senior Women

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Mariel Merlii PullesKarupesa TeamSR199810.179.9214.0568.02 17.41
2Kendall KramerAPUNSCSR200226.900.0017.4569.50 18.23
3Astrid StavUA AnchorageSR19990.0030.5719.2995.19 32.35
4Pascale ParadisUA AnchorageSR200238.77131.25102.01117.41 44.58
5Rosie FordhamSR2002100.8949.3890.16124.64 48.55
6Aubrey LeClairAPUNSCSR200052.9863.58127.71158.2850.24
7Karly CoyneSR2000   83.15
8Tuva GranoeienUA AnchorageSR1999120.9565.30111.75205.22 92.87

M1,M2 Women

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Molissa UdevitzM11992   606.10

M3,M4 Women

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed

M5,M6 Women

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Alison AriansAWSM5197092.08111.3299.5314.68189.8388.6373.73124.05263.8448.23

M7+ Women

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed

U8 Boys

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed

U10 Boys

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Vanin Sensabaugh ANRU102013500.00500.00510.13500.00500.00500.00500  526.00

U12 Boys

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Isaac MarvinANRU122011461.32483.70498.51  543.34
2Liam CuddyAPUNSCU122011702.66548.03523.78618.75784.04598.31  637.06
3Nolan HaysFXCU122011788.92801.08999.99889.33  706.27
4Blair MerrillFXCU122011695.65558.27400.00453.21493.75526.84468.45  733.13
5Beckett HaydenFXCU122011587.50800.70720.1  782.15
6Oliver TaylorNSCFU122011525.00601.23589.12  786.22
7Colin SchneiderNSCFU122012999.99999.99650.00999.99912.49  864.49

U14 Boys

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Jack LevequeAWSU142009300.00300.00300.00300.00300  313.84
2Finn DudleyAPUNSCU142010412.94418.59546.01406.31461.91424.94  408.66
3Raven SpanglerANRU142009367.71352.80363.47329.28353.32  463.20
4Banyan SmythANRU142010403.77423.16439.47  481.32
5Tyson RuckelAPUNSCU142010441.35607.53528.81443.52482.14893.24473.96  533.82
6Aksel FlagstadAWSU142010518.26567.86650.89466.84550.96  535.39
7Coal FlintAWSU142009472.19409.47607.63429.07479.59  544.26
8Zachary DayAPUNSCU142009547.64614.58616.17472.05562.61  602.72
9Grayson KlayumANRU142010490.08632.00560.57528.63441.67739.59505.24  605.85
10Jake BlackANRU142009509.43620.94590.43515.56553.70862.48542.28  627.46
11Lance SmithAWSU142010576.18674.43619.18527.60522.62760.75561.4  654.31
12Harlan LosoAPUNSCU142009484.04553.21300.00733.08517.58  702.27
13Dax CampbellFXCU142009507.38607.26360.71786.63565.5  726.15
14Leo TapeU142010   755.24

U16 Boys

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Oskar FloraAPUNSCU162007216.87265.18158.0122.37114.19240.04127.86146.63210.8560.65
2Wells WappettFXCU162007284.44368.7161.2325.15101.50200.0096.97177.95 77.87
3Kieran KaufmanFXCU162007206.77200.00105.2835.97266.44206.19136.86190.04 84.52
4Vebjorn FlagstadAWSU162007200.00210.86150.8846.82329.88261.69152.14195.02 87.26
5Logan CuddyAPUNSCU162007231.49253.36133.6964.90346.66170.86213.80 97.59
6Noa Kam-MagruderAWSU162007255.79235.79141.6688.33180.39235.76 109.67
7Elias OswaldAWSU162007309.42270.77165.2159.20203.00311.34174.55255.58 120.57
8Weston SensabaughANRU162007287.87308.00267.89111.84418.69323.87243.9278.36 133.10
9Basile PlattetFXCU162007307.41309.92174.49129.18380.63370.91230.25291.29 140.21
10Owen WoollerFXCU162007312.84310.88363.11126.44406.00407.53278.32292.51 140.88
11John LohuisAPUNSCU162007364.04299.85339.1188.21272.8293.16 141.24
12Wade HarryFXCU162007322.36302.73237.28148.11456.76347.15252.62300.19 145.10
13Gabe BlackANRU162008317.10369.51315.05120.98280.66311.65 151.41
14Grayson Stanek-AlwardAWSU162008332.39316.95198.49181.91257.44319.54 155.75
15Elias WatsonABCU162007407.31300.01317.64153.71294.67329.47 161.21
16Finn LambJuneau Nordic Ski TeamU162007337.48385.96214.70163.89393.32428.37275.51338.24 166.03
17Hatcher SmithAPUNSCU162007346.50372.22260.37182.90431.38452.13290.5343.00 168.65
18Owen HarthAPUNSCU162008397.45386.92347.09179.91327.84363.88 180.13
19Ruben RhodesU162007373.31452.27351.24190.30444.07594.88339.73381.08 189.59
20Reid MerrillFXCU162008379.58449.87372.65186.59469.44505.69347.17381.13 189.62
21Creed CvancaraU162007373.15375.10345.15278.39342.95384.67 191.57
22Ethan StyvarHomer HSU162008402.21381.01417.61427.15 214.93
23Elijah ZellmerAPUNSCU162008426.02521.92379.91242.83482.13511.55382.72439.38 221.66
24Liam ClearyAPUNSCU162008460.01523.84465.66253.38507.51516.75421.64454.87 230.18
25Teigan CoppPalmer HSU162007440.30627.21253.08466.2482.65 245.46
26Atlin FrederickAPUNSCU162008519.32532.47615.70269.11601.62480.63482.75 245.51
27Emmett SchneiderFXCU162007509.04688.07746.92318.83591.92690.76526.97504.44 257.44
28Nathan VanderLugtAPUNSCU162008328.63318.70349.67511.50 261.32
29Trevin SoderstromU162008 576.75 297.21
TieTrevin SoderstromUnalakleet NordicU162008520.23562.18567.21576.75 297.21
31Rollin BeardsleeANRU162008539.70766.36592.15350.95562.29594.79 307.13
32Cade McGinleyAPUNSCU162008381.34231.10332.22604.87 312.68
33Cedar RuckelAPUNSCU162008407.16172.75494.82384.24613.43 317.39
34Daniel HennemannU162008533.51917.49625.43319.72567.37694.83511.51632.70 327.99
35Nathan BillsANRU162008649.45897.20748.28411.82673.34834.48620.72695.28 362.40
36Deakan GrossColony HSU162007473.25301.91413.58720.37 376.20
37Scott TragisFXCU162007578.78770.19536.17315.34520.19638.67487.62  644.02
38Levi WatsonABCU162007770.51686.85412.30649.22  811.77
39Spencer CarpenterDimond HSU162007769.89999.99878.19908.69  875.17
40Isaac BonneyAPUNSCU162008613.20618.90535.91268.74509.19  919.64

U18 Boys

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Murphy KimballAWSU182006102.4679.78317.19192.48135.36164.2754.45
2Blake HanleyAWSU18200574.8085.78102.8133.6188.8190.4570.75141.23170.8857.68
3Justin LucasAPUNSCU18200550.75118.23101.39143.40188.3258.87
4Owen YoungAPUNSCU18200579.2383.2776.13151.5297.54151.96173.4263.58
5Cole FlowersAWSU18200576.41142.81153.9937.28152.25109.3491.46152.65190.2263.96
6Hatcher MenkensAPUNSCU182006142.50218.2966.4223.6063.44115.6167.27164.46244.3770.45
7Elias SouleAWSU182006148.76172.72186.74169.44247.2873.19
8Peter-John BragonierFXCU18200676.72135.4787.9672.94367.94171.6893.27172.44218.4574.84
9Jayden RiceANRU182005117.21137.2687.0558.75241.07156.35100.07181.80228.5079.99
10Oliver WrightAPUNSCU182005100.68156.96140.9563.38115.49184.40 81.42
11Nicholas ButhFXCU182005129.36213.55110.2184.22215.69205.38132.29202.86322.3391.57
12Miles Numme-WorrellAPUNSCU182006116.49261.72190.25114.35189.34276.61152.61206.98 93.84
13Nathan RehbergAPUNSCU182006213.60340.78166.7099.33253.75238.42179.51216.30440.8898.97
14Skyler AmyAWSU182005127.80153.36220.61 101.34
15Jacob JohnsonAPUNSCU182005138.66236.56210.55122.90177.17220.63 101.35
16Finley BoldAPUNSCU182005133.25295.65159.7681.20203.55213.01144.44247.43 116.09
17Dylan AutreyAWSU182006229.37218.56216.3282.13212.60290.59182.4254.08371.68119.74
18Owen SaltzmanAPUNSCU182005245.33146.9868.26180.29253.83160.22255.56365.68120.56
19Eli LammersANRU182005156.85282.76185.58112.55184.44261.45 123.80
20Isaac KristichANRU182005182.00269.77198.75108.59189.78264.19 125.30
21Justin OestreichFXCU182006171.23301.20222.10121.80342.57205.64180.19267.04 126.87
22Paul HlasnyAWSU182005134.5978.77228.38267.21177.24267.41438.49127.08
23James SimonoAWSU182006169.31309.53178.90170.09227.46230.45186.44293.23 141.28
24Jody GoodrichHomer HSU182006248.27273.00289.69148.99239.99300.81 145.45
25Merik SilbaAPUNSCU182006252.47318.57262.05102.18234.57342.00212.82301.80 145.99
26Elias EngmanFXCU182005256.00346.15251.03181.13270.11239.57304.64471.93147.55
27Kasper BennedsenFXCU182005224.99518.15300.06238.46476.25348.01277.88310.02 150.51
28Coby MarvinColony HSU182006224.43123.48199.96315.93 153.76
29Caedmon CrowleyAPUNSCU182005243.58515.82260.37201.58362.52267.01324.49 158.47
30Brian WeatherbyAPUNSCU182005148.15151.22274.64217.34326.98 159.84
31Jacob RozellFXCU182005269.27367.19304.02199.67294.02266.75327.24 159.98
32Jack KlayumANRU182006229.46364.59223.72177.12248.72334.05 163.73
33Nelson HaysFXCU182005290.50491.02230.79242.14299.19265.66340.65507.94167.36
34Scott JohnsonAWSU182005289.61315.61374.27422.45185.85
35North CrawfordAWSU182006281.34439.54188.18266.88293.99380.42 189.23
36Drake McGinleyAPUNSCU182006423.71436.05388.22227.36348.30346.9412.98 207.14
37Paul CvancaraU182005281.61438.28385.95  362.80
38Kyle WilliamsFXCU182006623.59649.59720.29 376.16
39Gabriel ClingingsmithANRU182005 883.29 465.81

U20 Boys

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Philipp MoosmayerUAF Ski TeamU20200431.1911.5525.6482.53 25.39
2Matt SelineUA AnchorageU20200425.2012.0022.686.91102.9027.80
3Hugo HinckfussU2020033.7116.6514.1887.15 27.93
4Derek RichardsonAPUNSCU20200465.3311.557.330.0038.0672.3314.2495.16112.6032.34
5Aaron PowerDartmouth CollegeU20200455.4573.5177.38114.15140.3242.78
6Ethan HoweAPUNSCU20200457.78130.2856.698.75139.5663.38123.08159.7247.69
7Josh BaurickU202003109.08131.89126.88117.47121.33140.27163.0057.15
8Liam ChisholmAPUNSCU202004124.40114.9785.1028.4488.23143.40188.1658.87
9Ethan EskiAWSU202004111.49181.04117.6666.09177.63154.23112.37175.14242.2676.33
10Mark EggenerAWSU202004149.65246.2366.2388.04190.31192.09123.56188.14 83.48
11Nolan MillerAWSU202004130.97282.13120.78120.33355.25227.40149.87218.05316.2799.93
12Finn MorleyJuneau Nordic Ski TeamU202003108.23245.87137.1268.70279.13157.19117.81218.33310.69100.08
13Kyle FischerAWSU202004243.94219.99160.61116.57291.82289.15185.28230.94382.08107.02
14Leif TorgersonJNSCU202004547.85191.30395.58325.59 159.07
15Kyle DusenberryJuneau Nordic Ski TeamU202004544.22354.17655.25543.88488.46 248.65

Senior Men

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Luke JagerSR2000 31.3136.080.00
TieGus SchumacherSR2000 8.1824.970.00
3Garrett ButtsAPUNSCSR200125.380.0016.6943.5772.543.96
4Thomas O'HarraAPUNSCSR19960.0012.6944.9723.2252.7068.398.98
5Kai MeyersAPUNSCSR200029.720.5419.1356.6781.6811.17
6Michael EarnhartAPUNSCSR20020.000.003.645.2156.7378.8211.20
7Alexander MaurerAWSSR20023.5710.7411.1661.0771.1413.59
8Christopher KalevSR19995.329.3261.70 13.94
9Fredrik NilsenHeming ILSR20005.3653.3635.2362.70 14.48
10Gus SchumacherSR2000   17.15
11Sigurd RoenningUA AnchorageSR199755.2396.2590.8997.06 33.38
12Karl DanielsonAPUNSCSR19990.0028.81164.94107.0575.2138.09 38.45
13Joel PowerAPUNSCSR2002128.66154.39110.02156.7040.51
14Joseph WallingCollege of St ScholasticaSR2001221.32247.32126.63246.3849.65
15Logan HannemanAPUNSCSR1993   57.78
16Samuel DelamereBates SR200187.99138.25135.74149.53 62.24
17Brandon BrewsterSR1993138.43144.15167.29200.49 90.27
18Connor ScherAnchorage, AKSR1994184.24253.75117.34334.88222.55262.51 124.38

M1,M2 Men

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Scott PattersonM11992 5.9710.320.00
2Andy LiebnerANRM21983133.92175.76144.7132.49304.50143.22113.59191.46 85.30
3Kevin Vazquez-LozaM11992427.77619.95549.86611.81 316.50

M3,M4 Men

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Gavin KentchAPUNSCM31981187.26213.26298.54 144.20
2Cory SmithM41974   383.69

M5,M6 Men

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Max KaufmanNSCFM51971292.24411.87378.06384.89 191.69
2Ricardo LungPanamaM51970364.14390.14479.79 243.88
3Adam VerrierAtomic TeamM51968156.76287.50248.13  282.38

M7+ Men

RankNameAffiliationAgeYOBBesh Cup 1Besh Cup 2Besh Cup 3Besh Cup 4Besh Cup 5Besh Cup 6CCAKUSSAFISFinal Seed
1Rich SuddockAWSM71962303.98329.98396.86 198.27