Jan 15, 2022
ConocoPhillips Besh 3:

Hosted By: Tsalteshi Trails Association
Tsalteshi Trails, Soldotna, AK,
Free Sprint
Besh Cup #3:

Female 1KM Free Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Talia SmithU12APUNSC20502:00.00100400.00
2Quetzal HauserU12AWS20702:01.0080415.00
3Clara SensabaughU12ANR20602:03.0060430.00

Besh Cup #3:

Female 1.2KM Free Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Lilli BondU14FXC16502:45.30100300.00
2Mia StiassnyU14APUNSC16702:55.9780320.94
3Ilsa RobinsonU14AWS16302:43.8760341.87
4Elliot Sensabaugh U14ANR16102:50.5250362.81
5Miya Kam-MagruderU14AWS16402:46.1345383.75
6Olivia RonzioPicoU14ANR16802:55.9240404.68
7Adah DeckerU14FXC16602:55.6236425.62
8Amelia BochenekU14APUNSC17203:04.6532446.56
9Reine SouleU14AWS16202:52.3029467.49
10Ellie AbrahamsonU14FXC16903:10.8226488.43
11Isela AustinU14ANR17003:07.8124509.37
12Julia OswaldU14AWS17303:15.3222530.30
13Fiona SelvikU14AWS17103:17.5420546.56
14Evy CoyU14AWS17403:19.5418561.21
 Emiko WilsonU14AWS175-  

Besh Cup #3:

Male 1.2KM Free Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Cade McGinleyU14APUNSC18402:39.52100300.00
2Jack LevequeU14AWS18202:35.2980322.04
3Grayson Stanek-AlwardU14AWS18102:28.7560344.08
4Atlin FrederickU14APUNSC19102:51.4950366.11
5Gabe BlackU14ANR18302:47.5245388.15
6Owen HarthU14APUNSC18802:51.9740410.19
7Ethan StyvarU14Homer MS19802:37.6536432.23
8Chase LakerU14Kenai Middle School19702:53.3732454.27
9Elijah ZellmerU14APUNSC20102:58.8029476.31
10Isaac BonneyU14APUNSC19202:55.9326498.34
11Jebediah MarvinU14ANR18702:57.3624520.38
12Raven SpanglerU14ANR18502:52.6022542.42
13Cedar RuckelU14APUNSC19003:00.2520554.12
14Liam ClearyU14APUNSC18603:01.8018566.62
15Coal FlintU14AWS19603:05.2916594.78
16Zachary DayU14APUNSC19503:12.1315649.96
17Harlan LosoU14APUNSC20003:12.9814656.81
18Jake BlackU14ANR18903:15.7913679.48
19Rollin BeardsleeU14ANR19403:22.1112730.47
20Nathan BillsU14ANR19303:31.8211808.80
21Braden MannhardtU1419907:17.5810999.99
 Elijah PancoastU14--  

Besh Cup #3:

Female 1.4KM Free Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsJN PtsSeed Pts
1Katey HouserU18ANR502:46.401001000.00
2Rosie Whittington-EvansU18ANR802:38.40808012.15
3Meredith SchwartzU18AWS402:45.60606024.31
4Natalie HoodU18APUNSC1002:53.60505036.46
5Tarja Latva-KiskolaU18AWS1602:58.70454548.62
6Aila BerriganU20UA Fairbanks1202:43.301004060.77
7Abigail HaasU18FXC702:46.50403672.93
8Sammy LegateU18AWS902:44.40363285.08
9Alison AriansM5AWS102:49.50100 97.24
10Neena BrubakerU20AWS602:43.408029109.39
11Robyn MillerU18AWS1402:48.003226121.54
12Amaeli Kam-MagruderU18AWS2702:54.602924133.70
13Zarah Laker-MorrisU18FXC1802:55.902622145.85
14Madeleine ReckmeyerU16AWS1502:57.50100100158.01
15Lily PannkukU18APUNSC2903:01.902420170.16
16Olivia SoderstromU16AWS2402:52.308080182.32
17Piper SearsU16APUNSC1702:55.006060194.47
18Hjelle PersoniusU18FXC4002:58.102218206.63
19Zoe RodgersU16APUNSC1102:58.405050218.78
20Kaleigh AmundsonU18ANR3603:00.002016230.93
21Kiley DennisU18ANR2303:00.001815243.09
22Brynn RathertU16APUNSC1303:02.804545255.24
23Sophie MayersU18APUNSC5503:06.901614267.40
24Berit MeyersU18AWS3803:06.901513279.55
25Ariana CannavaU16Soldotna HS5403:08.7040 291.71
26Emily MossU184503:04.901412303.86
27Zoe ChangU18AWS4903:08.601311316.02
28Ingrid BaurickU16FXC2003:08.703640328.17
29Jayna BoonstraU18Kenai, AK2603:09.101210340.33
30Marley IrelandU18APUNSC2503:10.00119352.48
31Merridy LittellU16APUNSC1903:14.713236364.63
32Heidi SchumacherU16AWS2203:12.672932376.79
33Parker StephensU16APUNSC3103:26.882629388.94
34Maya TirpackU16APUNSC2803:30.552426401.10
35Ireland StyvarU16Homer HS6503:21.512224413.25
36Tania BoonstraU166603:24.8920 425.41
37Haley FinchU16Service HS5703:15.6618 437.56
38Linnea GrayU16ANR3403:29.571622449.72
39Talia DayU16APUNSC4603:44.181520461.87
40Emma LyonsU16FXC5903:40.711418474.02
41Lilian CoyU16AWS3703:21.8613 486.18
42Maryah CastilloU16AWS4403:38.431216498.33
43Emily EricksonU18APUNSC3203:11.76108252.73
44Jillian GavalyaU18ANR5303:12.7497260.15
45Annika ColbergU18APUNSC3003:13.2286263.79
46Kintla PennU20APUNSC5103:17.14605293.48
47Patricia CaseyU18ANR3303:20.1474316.21
48Leah FallonU18Kenai Central HS6203:23.406 340.91
49Elisabeth HennemannU18ANR5003:23.6453342.73
50Sonja TrufferU18FXC5603:26.1342361.59
51Summer FosterU185803:29.333 385.83
52Anna HalseyU18APUNSC4803:34.7821427.12
53Gabriella TewsU18Kenai Central HS6403:38.501 455.30
54Anita WalshU18ANR4703:40.52  470.61
55Maire HartmanU18AWS4303:42.63  486.59
56Brianna Gill AndersonU16AWS6003:53.261115567.12
57Mya TaylorU16Kenai Central HS6303:56.4010 590.91
58Madison McDonald U18Kenai Central HS6704:00.17  619.47
59Ashley CastilloU16AWS4204:08.78914684.70
60Abigail HoweU16APUNSC6104:14.79813730.23
61Ava MooreSmythU16ANR5204:20.287 771.82
 Marit FloraU18APUNSC2-   
 Annie GonzalesSRAPUNSC3-   
 Rosie ConwayU16APUNSC21-   
 Greta BochenekU16APUNSC35-   
 Gema McGrewU16AWS39-   
 Keiko WilsonU16AWS41-   

Besh Cup #3:

Male 1.4KM Free Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsJN PtsSeed Pts
1Karl DanielsonSRAPUNSC7202:15.90100 0.00
2Murphy KimballU16AWS7802:18.601001008.53
3Liam ChisholmU18APUNSC8202:16.7010010017.06
4Nicholas ButhU18FXC8602:22.30808025.59
5Elias SouleU16AWS8502:22.40808034.12
6Josh BaurickU20FXC7302:22.201006042.65
7Owen YoungU18AWS8402:18.70605051.18
8Justin LucasU18APUNSC9202:28.00504559.70
9Kyle FischerU18APUNSC8702:24.00454068.23
10Peter-John BragonierU16FXC9702:20.80606076.76
11Porter BleiU20AWS7502:12.80803685.29
12Nolan MillerU18AWS11802:24.70403293.82
13Wells WappettU16FXC8902:22.705050102.35
14Noah RehbergU20APUNSC8002:23.806029110.88
15Eli MerrillU20FXC7602:23.905026119.41
16Caleb PetersenU18FXC7902:18.503624127.94
17Nathan RehbergU16APUNSC10202:23.904545136.47
18Jayden RiceU18ANR9102:25.003222145.00
19Oskar FloraU16APUNSC12302:27.404040153.53
20Hatcher MenkensU16APUNSC9602:35.103636162.06
21Aaron PowerU18AWS7402:18.802920170.58
22Cole FlowersU18AWS11002:26.102618179.11
23Blake HanleyU18AWS9402:27.302416187.64
24Quinten CoxU20Soldotna HS13502:28.504515196.17
25Elias OswaldU16AWS11902:33.503232204.70
26Eli StierwaltU18APUNSC11502:22.802214213.23
27Tyler HippchenU18ANR9902:25.802013221.76
28Paul HlasnyU18AWS9302:28.401812230.29
29Kieran KaufmanU16FXC10002:32.202929238.82
30Justin OestreichU16FXC12002:34.302626247.35
31Miles Numme-WorrellU16APUNSC11702:35.902424255.88
32Logan CuddyU16APUNSC11402:40.302222264.41
33Coby MarvinU16ANR13302:39.502020272.94
34Vebjorn FlagstadU16AWS10502:39.301818281.46
35Jack KlayumU16ANR12402:38.401616289.99
36Dylan AutreyU16AWS12202:41.101515298.52
37Noa Kam-MagruderU16AWS11302:38.501414307.05
38James SimonoU16AWS13102:42.101313315.58
39Wade HarryU16FXC13202:51.501212324.11
40Gregory FallonU16Kenai Central HS14502:37.6011 332.64
41Jack LakerU16Kenai Central HS14202:46.6010 341.17
42Basile PlattetU16FXC12602:50.40911349.70
43Carter BrubakerU20AWS8302:36.204011211.45
44Owen SaltzmanU18APUNSC9502:36.601610215.06
45Eli LammersU18ANR12702:36.90159217.77
46Ethan HoweU18APUNSC8802:37.50148223.19
47Elias EngmanU18FXC10102:38.90137235.84
48Nelson HaysU18FXC11102:40.00126245.78
48Jacob JohnsonU18APUNSC14002:40.00126245.78
50Isaac KristichU18ANR10802:46.00104300.00
51Andrew CoxU18Soldotna HS10602:47.2093310.84
51Brian WeatherbyU18ANR11602:47.2093310.84
53Jacob RozellU18FXC10302:47.3071311.75
54Caedmon CrowleyU18APUNSC10902:49.506 331.63
55Ben BoersmaU18Kenai Central HS15102:51.605 350.60
56Samuel CryderU18ANR13002:52.304 356.93
57Zane TewsU16Kenai Central HS14602:52.808 361.45
58Gavin KentchM3APUNSC12502:53.50100 367.77
59Weston SensabaughU1612902:53.70710369.58
60Thomas EricksonU16APUNSC13602:55.2069383.13
61Drake McGinleyU16APUNSC13402:56.4058393.98
62Owen WoollerU16FXC13802:57.8047406.63
63Hatcher SmithU16APUNSC12802:58.5036412.95
64Kasper BennedsenU18FXC11202:59.203 419.28
65George WrightU18Kenai Central HS14803:00.702 432.83
66Jody GoodrichU16Homer HS13703:09.4025511.45
67Remi VenemaU16Palmer HS14903:11.701 532.23
68Owen SmithU16Kenai Central HS14303:20.00  607.23
69Robert CarsonU16Kenai Central HS15003:21.80  623.49
70Levi WatsonU16Anchorage Biathlon Club14703:38.50 4774.40
 Chip SchoffSRAPUNSC71-   
 Ethan EskiU18APUNSC77-   
 Nick JablonskiSRAPUNSC81-   
 Skyler AmyU18AWS90-   
 Scott JohnsonU18AWS98-   
 Ezra WestU18FXC104-   
 Paul CvancaraU18Dimond HS107-   
 Eliot Garton-BarendregtU18AWS121-   
 Ian TragisU18FXC139-   
 Miles IvaryU16ANR141-   
 Elias WatsonU16Anchorage Biathlon Club144-   

Besh Cup #3:

0.9KM Free Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Naomi SmithU10Anchorage Jr. Nordic22702:00.00100500.00
2Wren SpanglerU10ANR22602:01.0080510.00
3Niva FlagstadU10Anchorage, AK22802:02.0060520.00
4Maeve LittellU10Anchorage Jr. Nordic22902:03.0050530.00
5Trogon HauserU10NSAA23002:04.00100507.74
6Kaeden MannhardtU1023102:05.0080509.68
 Siri StrabelU10Mat-Su225-  

Besh Cup #3:

Male 1KM Free Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Tyson RuckelU12APUNSC21702:00.00100400.00
2Banyan SmythU12ANR21302:01.0080410.00
3Finn DudleyU12AWS21102:02.0060420.00
4Grayson KlayumU12ANR21202:03.0050430.00
5Isaac MarvinU12ANR22102:04.0045440.00
6Aksel FlagstadU12Anchorage, AK21902:05.0040450.00
7Lance SmithU12AWS21502:06.0036460.00
8Trevin MooreU1222002:07.0032470.00
9Liam CuddyU12APUNSC21802:08.0029480.00
10Leif LakerU12Tsalteshi21602:09.0026490.00
11Nolan HaysU12Fairbanks Jr. Nordic21402:10.0024500.00