Dec 18, 2021
ConocoPhillips Besh 1:

Hosted By: Nordic Skiing Association of Anchorage
Kincaid Park, Anchorage, Alaska,
Classic Sprint
Besh Cup #1:

0.9KM Classic Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Naomi SmithU10Anchorage Jr. Nordic22603:00.00100500.00
2Siri StrabelU10Mat-Su22803:03.0080500.00
3Wren SpanglerU10ANR22703:04.0060500.00
4Niva FlagstadU10Anchorage, AK22503:06.0050500.00
5Vanin Sensabaugh U10ANR22903:09.00100500.00
6Miriam FayU08Mat Su Ski Club22403:12.00100500.00

Besh Cup #1:

Male 1.4KM Classic Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsJN PtsSeed Pts
1Zanden McMullenSRAPUNSC103:37.82100 0.00
2Michael EarnhartU20APUNSC303:41.961001006.93
3Garrett ButtsSRAPUNSC903:44.2780 13.86
4Christopher KalevSRUA Fairbanks203:48.3660 20.79
5Karl DanielsonSRAPUNSC3303:45.1350 27.72
6Eli HermansonSRMontana State University603:47.6845 34.65
7Alexander MaurerU20University of Colorado803:50.53808041.58
8Aaron PowerU18AWS1103:51.301006048.51
9Joel PowerU20Montana State University703:50.82605055.44
10Ari EndestadSRAPUNSC503:55.2740 62.37
11Kai MeyersSRAPUNSC403:47.3236 69.30
12Chip SchoffSRAPUNSC2003:57.2632 76.23
13Josh BaurickU20FXC1703:53.46504583.16
14Owen YoungU18AWS2503:59.43804090.09
15Nicholas ButhU18FXC4104:01.23603697.02
16Caleb PetersenU18FXC3604:00.485032103.95
17Liam ChisholmU18APUNSC1604:03.924529110.88
18Eli MerrillU20FXC3504:09.364526117.81
19Ethan HoweU18APUNSC1804:11.454024124.74
20Justin LucasU18APUNSC2104:13.933622131.67
21Kyle FischerU18APUNSC3904:06.583220138.60
22Owen SaltzmanU18APUNSC2804:07.372918145.53
23Ethan EskiU18APUNSC1304:11.562616152.46
24Skyler AmyU18AWS2304:13.382415159.39
25Cole FlowersU18AWS3004:13.912214166.32
26Max BeiergrohsleinU20AWS1004:05.174013173.25
27Noah RehbergU20APUNSC1504:12.233612180.18
28Jayden RiceU18ANR2204:12.522011187.11
29Blake HanleyU18AWS2604:15.111810194.04
30Paul HlasnyU18AWS2404:17.55169200.97
31Adam VerrierM5UA Anchorage4704:16.10100 207.90
32Eli StierwaltU18APUNSC3104:26.90158214.83
33Scott JohnsonU18AWS5704:26.24147221.76
34Oliver WrightU18APUNSC4204:26.90136228.69
35Paul CvancaraU18Dimond HS4604:31.2012 235.62
36Nelson HaysU18FXC2904:29.48115242.55
37Jacob RozellU18FXC5304:29.63104249.48
38Tyler HippchenU18ANR2704:22.7493256.41
39Garrett StreitU20ANR3804:21.43322263.34
40Quinten CoxU20Soldotna HS5004:29.56291270.27
41Ryan UrbanusU18ANR4804:29.688 277.20
42Andrew CoxU18Soldotna HS5504:30.987 284.13
43Isaac KristichU18ANR4904:31.916 291.06
44Nick JablonskiSRAPUNSC1404:20.4129 297.99
45Elias EngmanU18FXC4004:33.355 305.92
46Caedmon CrowleyU18APUNSC5604:33.544 306.97
47Ezra WestU18FXC4304:33.893 308.90
48Kasper BennedsenU18FXC5204:35.442 317.44
49Brian WeatherbyU18ANR5404:40.201 343.66
50Eliot Garton-BarendregtU18AWS3404:48.18  387.62
51Gavin KentchM3APUNSC4504:54.19100 420.73
52Ian TragisU18FXC5104:59.64  450.76
53Gabriel ClingingsmithU18ANR5805:18.71  555.82
54Ben VanderLugtU18Monroe High School5905:31.41  625.78
 Porter BleiU20AWS12-   
 Nolan MillerU18AWS19-   
 Eli LammersU18ANR32-   
 Rowan MorseU1837-   
 Samuel CryderU18ANR44-   

Besh Cup #1:

Female 1.4KM Classic Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsJN PtsSeed Pts
1Becca RorabaughM1APUNSC6104:15.20100 0.00
2Kendall KramerU20UA Fairbanks6304:27.9410010012.65
3Marit FloraU18APUNSC7104:43.151008025.31
4Rosie FordhamU20UA Fairbanks6504:42.5780 37.96
5Meredith SchwartzU18AWS6604:43.26806050.62
6Rosie Whittington-EvansU18ANR7504:36.86605063.27
7Aubrey LeClairSRMontana State University6404:37.67100 75.93
8Katey HouserU18ANR7804:38.29504588.58
9Annie GonzalesSRAPUNSC6904:44.2880 101.24
10Anna DarnellSRAPUNSC7304:47.6660 113.89
11Abigail HaasU18FXC8004:50.804540126.55
12Rya BerriganSRUA Fairbanks7704:50.9950 139.20
13Alison AriansM5AWS7204:53.90100 151.86
14Sammy LegateU18AWS8104:56.614036164.51
15Natalie HoodU18APUNSC7405:04.373632177.16
16Robyn MillerU18AWS7604:57.963229189.82
17Amaeli Kam-MagruderU18AWS9204:59.402926202.47
18Marley IrelandU18APUNSC8704:59.232624215.13
19Lily PannkukU18APUNSC8604:59.952422227.78
20Zarah Laker-MorrisU18FXC8405:03.612220240.44
21Aila BerriganU20UA Fairbanks8205:00.406018253.09
22Tarja Latva-KiskolaU18AWS8305:05.102016265.75
23Emily EricksonU18APUNSC7905:05.521815278.40
24Leni StolzU18FXC10305:15.311614291.06
25Jayna BoonstraU18Kenai, AK10605:20.871513303.71
26Kiley DennisU18ANR8505:08.471412316.37
27Kaleigh AmundsonU18ANR8805:20.291311329.02
28Lauren DorrisU18ANR9105:23.241210341.68
29Rosie FrankowskiM1APUNSC6204:17.5980 354.33
30Anna HalseyU18APUNSC9505:19.72119366.98
31Annika ColbergU18APUNSC10405:29.19108379.64
32Berit MeyersU18AWS8905:24.1197392.29
33Sophie MayersU18APUNSC10705:26.1086404.95
34Patricia CaseyU18ANR9705:33.6275417.60
35Jillian GavalyaU18ANR10105:37.1764430.26
36Maire HartmanU18AWS9305:34.4553442.91
37Kintla PennU20APUNSC9906:05.54502455.57
38Elisabeth HennemannU18ANR10005:39.7841468.22
39Julia ThomasU20South HS9606:03.7445 480.88
40Anita WalshU18ANR9405:47.843 493.53
41Emily MossU1810505:51.302 506.19
42Sonja TrufferU18FXC9806:01.671 518.84
43Zoee BeiergrohsleinU18ANR10206:31.39  640.39
 Garviey TobinU20APUNSC67-   
 Neena BrubakerU20AWS70-   

Besh Cup #1:

Male 1.2KM Classic Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsJN PtsSeed Pts
1Murphy KimballU16AWS11703:22.99100100200.00
2Elias SouleU16AWS11103:35.808080216.63
3Hatcher MenkensU16APUNSC11203:38.756060233.26
4Wells WappettU16Lathrop HS13903:35.615050249.88
5Nathan RehbergU16APUNSC11403:37.534545266.51
6Peter-John BragonierU16FXC12103:41.284040283.14
7Logan CuddyU16APUNSC12503:53.803636299.77
8Miles Numme-WorrellU16APUNSC11503:46.603232316.39
9Vebjorn FlagstadU16AWS13003:47.452929333.02
10Noa Kam-MagruderU16AWS13203:53.462626349.65
11Kieran KaufmanU16FXC12603:44.362424366.28
12Ryan MavesU16AWS11303:53.932222382.91
13Dylan AutreyU16AWS11603:59.102020413.47
14Elias OswaldU16AWS13304:01.821818429.55
15Justin OestreichU16FXC13604:02.261616432.15
16Jack KlayumU16ANR12004:03.501515439.48
17Coby MarvinU16ANR12204:03.521414439.60
18Drake McGinleyU16APUNSC12304:06.621313457.92
19Basile PlattetU16FXC12804:11.101212484.41
20Hatcher SmithU16APUNSC13104:12.591111493.22
21Weston SensabaughU1613404:12.741010494.10
22Wade HarryU16FXC12704:15.2099508.65
23Thomas EricksonU16APUNSC12404:23.4488557.36
24Colin UrbanusU16ANR13704:24.3277562.56
25Creed CvancaraU1612904:24.7266564.92
26Jody GoodrichU16Homer HS14104:31.1355602.82
27Scott TragisU16FXC13504:36.774 636.16
28Caleb SharrockU16APUNSC14504:58.343 763.67
29Teigan CoppU16ANR13804:58.622 765.33
30Emmett SchneiderU16FXC14405:11.531 841.65
31Deakan GrossU16Colony HS14305:16.75 4872.51
32Miles IvaryU16ANR14005:31.43  959.29
33Markus KirchnerU16APUNSC14205:40.67 3999.99
 Oskar FloraU16APUNSC118-   
 James SimonoU16AWS119-   

Besh Cup #1:

Male 1.2KM Classic Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Grayson Stanek-AlwardU14AWS18704:14.45100300.00
2Jack LevequeU14AWS17305:11.2380333.33
3Reid MerrillU14FXC17605:12.5160366.65
4Cade McGinleyU14APUNSC17904:46.1950399.98
5Jebediah MarvinU14ANR17704:58.1145433.30
6Gabe BlackU14ANR17405:32.1840466.63
7Raven SpanglerU14ANR18204:42.1236499.95
8Liam ClearyU14APUNSC18504:54.8032533.28
9Owen HarthU14APUNSC19104:43.9529566.60
10Nathan VanderLugtU14FXC18005:04.1526599.93
11Cedar RuckelU14APUNSC19005:10.5524633.25
12Isaac BonneyU14APUNSC19205:09.6122666.58
13Jake BlackU14ANR17805:34.1920676.06
14Atlin FrederickU14APUNSC18305:40.2518704.64
15Atticus GorskiU14ANR18905:48.6916744.44
16Bridger PetersenU14FXC17505:48.7015744.49
17Nathan BillsU14ANR18105:50.3014752.03
18Quinn UrbanusU14ANR18606:02.4613809.38
19Rollin BeardsleeU14ANR18806:03.6012814.76
 Zachary DayU14APUNSC184-  

Besh Cup #1:

Female 1.2KM Classic Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Ilsa RobinsonU14AWS19904:28.24100300.00
2Reine SouleU14AWS19504:35.6380315.80
3Mia StiassnyU14APUNSC19404:39.6960331.61
4Elliot Sensabaugh U14ANR20404:40.3050347.41
5Miya Kam-MagruderU14AWS19304:41.5645363.21
6Adah DeckerU14FXC20004:47.7640379.01
7Ellie AbrahamsonU14FXC20104:55.2736394.82
8Lilli BondU14FXC19704:53.4732410.62
9Isela AustinU14ANR20204:52.4929426.42
10Olivia RonzioPicoU14ANR19804:17.9126442.22
11Fiona SelvikU14AWS20304:21.4324458.03
12Julia OswaldU14AWS19604:40.2022473.83
13Evy CoyU14AWS20501:17:35.0020999.99

Besh Cup #1:

Male 1KM Classic Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Banyan SmythU12ANR21102:10.00100400.00
2Finn DudleyU12AWS20702:13.0080400.00
3Tyson RuckelU12APUNSC21002:16.0060400.00
4Isaac MarvinU12ANR20802:19.0050400.00
5Nolan HaysU12Fairbanks Jr. Nordic20902:25.0045400.00
6Aksel FlagstadU12Anchorage, AK21202:30.0040400.00
7Leo ShephardU1221602:32.0036400.00
8Lance SmithU12AWS21702:33.0032400.00
9Liam CuddyU12APUNSC21302:34.0029400.00
 Grayson KlayumU12ANR214-  
 Tengerjin PurevsurenU12APUNSC215-  

Besh Cup #1:

Female 1KM Classic Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Clara SensabaughU12ANR22202:20.00100400.00
2Talia SmithU12APUNSC21902:26.0080400.00
3Calista ZuberU12APUNSC22302:32.0060400.00
4Kyndle LaRousseU12ANR22102:33.0050400.00
5Ellie BurnettU12FXC22002:34.0045400.00

Besh Cup #1:

Female 1.2KM Classic Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsJN PtsSeed Pts
1Piper SearsU16APUNSC14904:14.33100100200.00
2Madeleine ReckmeyerU16AWS14804:16.688080215.15
3Olivia SoderstromU16AWS15004:20.536060230.30
4Zoe RodgersU16APUNSC15304:19.575050245.45
5Brynn RathertU16APUNSC15604:25.264545260.60
6Greta BochenekU16APUNSC15104:29.444040275.75
7Heidi SchumacherU16AWS14704:32.203636290.90
8Merridy LittellU16APUNSC16704:34.003232306.05
9Rosie ConwayU16APUNSC16004:36.402929321.20
10Maya TirpackU16APUNSC17004:41.202626336.35
11Ingrid BaurickU16FXC15204:34.212424351.50
12Parker StephensU16APUNSC16904:49.652222366.65
13Linnea GrayU16ANR16404:57.202020402.27
14Lilian CoyU16AWS16104:59.3018 412.18
15Gema McGrewU16AWS15505:03.431618431.67
16Keiko WilsonU16AWS17105:04.531516436.86
17Ashley CastilloU16AWS15805:06.311415445.26
18Maryah CastilloU16AWS15905:08.371314454.98
19Haley FinchU16Service HS16305:13.1412 477.48
20Talia DayU16APUNSC16205:15.241113487.39
21Fiora GrazianoU16APUNSC16505:22.4010 521.17
22Ava MooreSmythU16ANR16805:40.329 605.72
 Emma LyonsU16FXC154-   
 Abigail HoweU16APUNSC157-   
 Emersyn LaRousseU16ANR166-