CCAK Junior Ski Championship Results & Photos


Oct 18, 2021

Salcha Ski Club hosted a successful Cross Country Alaska Junior Ski Championships on March 10 11, 2007. Thanks to Salcha for bringing back this wonderful annual event for our young skiers. Everyone had a great time. We are already looking forward to next year's event, so if your local club is interested in hosting please contact CCAK.

Lots of photos of the event can be viewed in our gallery

ALASKA JR CHAMPIONSHIP						
MARCH 10, 2007 -  1KM FREESTYLE	SPRINT				
Hosted by Salch Ski Club						
RESULTS						

J6 FEMALES	CLUB					
1.     Amber Hajdukovich              	SSC					
2.     McKayla Berry                   	SSC					
						
J5 FEMALES						
1.     Amber Lenze                     	SSC					
						
J5 MALES						
1.     Conner Berry                    	SSC					
2.     Alfaz Kahn                      	SSC					
3.     Mason Berry                     	SSC					
	
J4 FEMALES	
1.     Hanna Gillis                    	NSCF
2.     Jade Hajdukovich              	SSC
3.     Sara Schrieber                 	SSC
	
J4 MALES	
1.     Jan ( Kuba) Grzeda           	NSCF
2.     Erich Hoefler                   	NSCF
3.     Victor Maurice                	NSCF
4.     Kota Hayashi                  	NSCF
	
J3 FEMALES	
1.     Ema Mayo                    	NSCF
2.     Mariah VerHoef                	NSCF
3.     Erin McGroarty                	NSCF
4.     Meredith Matzella            	SSC
	
J3 MALES	
1.     Robert Hovda                   	FXC
2.     Sefan Hajdukovich            	SSC
3.     Aven Bross                      	NSCF
	
J2 FEMALES	
1.     Wendy Boger                 	W. Valley
2.     Noelani Hamahele           	Bartlette
3.     Rachael Schmoker          	FXC
	
	
	
J2 MALES	
1.     Kelsey Boyer                 	W. Valley
2.     Wyatt Mayo                   	W. Valley
3.     Ethan Kazmierczak         	SSC
4.     Lander VanHoef              	NSCF
5.     Tyler Baird                    	SSC
	
J1 FEMALES	
1.     Erica Blake                   	W. Valley
2.     Sarah Lucey                 	Bartlett
	
J1 MALES	
1.    Denali Kamahele            	Bartlett
2.    Derek  Kalbfleisch            	Bartlett
3.    David Durst                      	W. Valley
4.    Coty Mayo                        	W. Valley
5.    Jeremiah Alich                    SSC


ALASKA JR. CHAMPIONSHIP						
MARCH 11, 2007 - CLASSIC						
Hosted by Salcha Ski Club						
RESULTS						


	J6 FEMALES		CLUB	DISTANCE	TIME			
1.     Amber Hajdukovich	SSC	1Km	07:39.6			
2.     McKayla Berry		SSC	1Km	07:46.8			

J5 FEMALES						
1.     Amber Lenze		SSC	2.5Km	17:20.4			

J5 MALES						
1.     Conner Berry		SSC	2.5Km	16:07.6			
2.     Alfaz Kahn		SSC	2.5Km	18:52.9			
3.     Mason Berry		SSC	2.5Km	20:09.0

J4 FEMALES			
1.    Hanna Gillis		NSCF	3.75Km	18:56.6
2.    Jade Hajdukovich		SSC	3.75Km	24:11.9
3.    Sara Schrieber		SSC	3.75Km	31:38.6

J4 MALES			
1.    Jan (Kuba) Grzeda		NSCF	3.75Km	16:34.1
2.    Erich Hoefler		NSCF	3.75Km	21:44.7
3.    Victor Maurice		NSCF	3.75Km	22:18.6
4.    Cory Johnson		NSCF	3.75Km	23:23.3
5.    Kota Hayashi		NSCF	3.75Km	27:39.3

J3 FEMALES			
1.    Elizabeth Whisenhant	FXC	5Km	26:45.1
2.    Ema Mayo			NSCF	5Km	33:29.6
3.    Mariah VerHoef		NSCF	5Km	34:14.4

J3 MALES			
1.    Robert Hovda		FXC	5Km	22:33.6
2.    Sefan Hajdukovich		SSC	5Km	23:31.4
3.    Aven Bross		NSCF	5Km	31:42.5

J2 FEMALES			
1.    Wendy Boger		W. Valley	7.5Km	36:20.7
2.    Stephanie Whisenhant	W. Valley	7.5Km	41:28.4

J2 MALES			
1.    Kelsey Boyer		W. Valley	7.5Km	29:22.3
2.    Wyatt Mayo		W. Valley	7.5Km	30:22.1
3.    Ethan Kazmierczak		SSC	7.5Km	33:55.1
4.    Lander VerHoef		NSCF	7.5Km	41:18.0
5.    Tyler Baird		SSC	7.5Km	47:51.9

J1 FEMALES			
1.     Erica Blake		W. Valley	10Km	50:02.3
2.     Kelsey Bearden		W. Valley	10Km	59:55.7

J1 MALES			
1.     David Durst		W. Valley	10Km	44:12.5
2.     Jeremiah Alich		SSC	10Km	55:01.7


ALASKA JR. CHAMPIONSHIP						
TEAM COMPETITION	

1st Place		480 Team Points		Salcha Ski Club		
2nd Place		335 Team Points		Nordic Ski Club of Fairbanks		
3rd Place		280 Team Points		West Valley Ski Team